Переходимо до майже останнього етапу будівництва даху – покрівлі.
Для відводу атмосферних опадів дахи роблять з ухилом. Залежно від потреб в конструкцію покриття включають ще пароізоляційний і теплозахисний шар.
Перед початком проектування необхідно виконати геологічну розвідку під вашим майбутнім будинком.













Для покрівлі рекомендуємо використовувати матеріали, здатні витримати зволоження, протистояти різким перепадам температур, агресивним речовинам, що містяться в атмосфері, здатних не піддаватися корозії.
Розглянемо різні матеріали далі.
Види покрівлі скатних дахів
Черепична покрівля
Покрівля з історією. Довговічна, пожежобезпечна, не вимагає частих ремонтів і забарвлення. Котедж з дахом, зробленим з глиняної обпаленої або цементно-піщаної черепиці, виглядає привабливіше і багатше, а її термін служби 100 років – і це без капітального ремонту.
Основні види черепиці
- Стрічкова (проста по формі, дешева)
- Пазова
Покриття даху стрічковою плоскою черепицею
Пластинки розміром 365х155мм, або 400х220мм, що мають знизу шип для сполучення з обрешіткою. Укладаємо в два шари, щоб запобігти протіканню. Витрата у матеріалу – висока. Це, поряд з великою вагою в 60-80кг / м2, – значний недолік плоскої черепиці.
Покриття даху пазовою черепицею
За поздовжніх краях у пазової черепиці пази, знизу – вушко, а зверху – відбійний гребінь, що забезпечує сполучення, яке не протікає.
Пазову черепицю укладаємо в один шар – витрата менше. Через ряд її прив’язують дротом до цвяхів в обрешітці – щоб не віднесло вітром.
Через 2-3 місяці після укладання покрівлі з пазової черепиці, з внутрішньої сторони щілини промазують гліноізвестковим розчином. Коник і ребра скатів перекривають “фасонними” черепицями. У місцях монтажу розжелобков (місце перетину скатів покрівлі), захисних фартухів труб, слухових вікон, настінних водовідвідних жолобів прокладають листи покрівельного заліза.
Покрівля із хвилястих азбестоцементних листів (шифер)
Часто застосовується в малоповерховому будівництві. Може бути зроблена з листів звичайного профілю і посиленого.
Листи звичайного профілю укладаються на стандартну обрешітку.
Кожен ряд листів повинен лежати не менше ніж на трьох обрешітках.
Покрівлю з більших листів посиленого профілю укладають на бруси залізобетонної обрешітки або на посилені дерев’яні. Укрупнені листи прискорюють виробництво покрівельних робіт, утворюють менше стиків, надійніше в експлуатації.
Хвилясті листи укладають внахлест – верхній ряд перекриває нижній на 120-200мм. Чим крутіше ухил, тим менше перекривання. Щільне примикання листів по бічних сторонах забезпечується їх зміщенням на одну хвилю.
Коник дахів, ребра і розжелобки (місце перетину скатів покрівлі) виконують з використанням покрівельного заліза. Кріпимо їх до обрешітки оцинкованими шурупами.
Азбестоцемент, з якого виготовлені ці листи, має високу міцність при вигині, невелику щільність, малу теплопровідність, стійкість проти вилуговування мінералізованими водами, високу водонепроникність і високу морозостійкість.
Недоліки – зниження міцності при насиченні водою, крихкість і викривлення при зміні вологості. Також відзначимо токсичність і неекологічність самого азбесту.
Безпека шиферу
У деяких європейських країнах асбестоцементний шифер заборонений, оскільки Міжнародним агентством з досліджень раку (МАВР – ВООЗ) визнаний канцерогеном.
Підвищити безпеку шиферу можна фарбуванням. Воно запобіжить поширенню в повітрі азбестових волокон.
Покрівлі з рулонних матеріалів
Можуть бути:
- Бітумні (руберойд)
- Смоляні (толь і його похідні)
Такі матеріали застосовуються для господарських будівель – гаражів, при відносно малому ухилі дахів. Оскільки бітум, смоляні речовини, і мастики поступово стікають. Особливо під впливом тепла.
Рулонні покрівлі неміцні, зате у них невелика теплопровідність, вони мало важать, зручні в будівництві.
Рулонну покрівлю настилаємо на жорсткої і рівної цементній, бетонній або дерев’яній підставі.
Важливо! Толева покрівля служить втричі менше, а витрати на її укладку – такі ж. Але і руберойд служить не більше 30 років!
Особливості укладання покрівлі з рулонних матеріалів
За добу до початку робіт руберойд або толь розгортаємо, нарізаємо на шматки по довжині ската, додавши 250мм на загини.
Далі очищаємо шпателем і гасом нижню сторону, посипану тальком, а з зовнішнього боку – для приклеювання сусіднього листа – очищаємо кромку шириною 100мм.
Металеві покрівлі
Матеріали для металевої покрівлі
- Покрівельна оцинкована сталь. Найдовговічніший варіант
- Неоцинкована чорна сталь
- Штампована металева черепиця
- Профільний настил (сталеві або алюмінієві хвилясті листи)
- Дрібноштучні мідні або позолочені листи
Металеві покрівлі найдорожчі, вимагають спеціального інструменту і кваліфікованої праці. Оцинковані листи рекомендуємо застосовувати для покриття складних дахів, пристроїв карнизних звисів, розжелобков, і інших службових конструкцій.
Металочерепиця
Металева черепиця – одне з найпопулярніших покрівельних покриттів, досить міцне і з презентабельним зовнішнім виглядом.
Листи металочерепиці можуть бути оцинкованими, пофарбованими захисними і кольоровими фарбами, різної товщини і форми вигинів. Через універсальності їх використовують для пристрою скатних, плоских і суміщених покрівель.
У більшості випадків металочерепиця зроблена з оцинкованої сталі. З неї вирізують «пелюстки» потрібного розміру і покривають захисними речовинами. Найбільш якісні види металочерепиці обробляються полімерами, наприклад, поліестером. Він захищає сталь від вологи і світла. Черепиця з металу служить довше. Полімерне покриття виконує і естетичну функцію – воно визначає, як буде виглядати покрівля.
Плюси черепиці з металу
Порівняємо металеву черепицю з глиняною:
- Велика міцність при невеликій вазі. Глиняну черепицю розколоти досить легко, а важить вона багато. Металочерепиця – матеріал міцний і легкий
- Невисока вартість
- Широка колірна гама
Мінуси черепиці з металу
- Не настільки екологічна, як глиняна черепиця
- Металочерепиця не здатна забезпечити гідну тепло- і звукоізоляцію. При її укладанні рекомендуємо класти додаткову ізоляцію